מהם הסימפטומים לאבנים בכליות?

אבנים בכליות לא גורמים לכאבים בכליות. עם זאת שאולי עובדה זו נשמעת לכם מוזרה, אבנים בכליות אינם גורמים לכאבים בכליות, הסימפטומים לאבנים בכליות מופיעים בדרך כלל, כאשר האבן יורדת במורד השופכן לכיוון השלפוחית וכתוצאה מכך נגרם זיהום בדרכי השתן. ישנם סימפטומים שונים שמעידים על הימצאות של אבנים בכליות. בשורות הבאות נציג בפניכם את התסמינים הנפוצים ביותר לזיהוי אבנים בכליות.

מחפשים מומחה לאבנים בכליות? צרו קשר >>>

כאבים חזקים וחדים

התסמין אולי השכיח ביותר הוא כאב חד שתוקף אתכם בגב. כמין כאבי כליות בגב. בדרך כלל הכאב מתחיל באופן פתאומי והוא תוקף בצורה חריפה. אתם תרגישו מעין דקירה במותן. הכאב מזכיר 'קוליקי' – עווית חדה וכואבת בבטן. כאשר הכאב תוקף, כנראה שהאבן חוסמת את דרכי השתן.

הכאב יכול להפוך את הסובל ממנה לחסר מנוחה, מכיוון שלא ניתן למצוא תנוחה שתעצור את הכאב, לכן גם חולים עם אבנים בכליות ייראו עצבניים וחסרי מנוחה. כאשר הכאב תוקף, רצוי להשתמש במשככי כאבים.

הקאות / בחילות

מכיוון שהאבן חוסמת את דרכי השתן, נוכל לזהות סימפטומים לאבנים בכליות בדמות בחילות והקאות. לעיתים גם הכאב יגרום לצורך דחוף בהשתנה תכופה. 

כמו כן, המטופל יכול לסבול מצמרמורות וכאבי ראש. כאשר חולה עם אבנים בכליות מרגיש צמרמורות וחום גופו עולה, חובה לפנות לייעוץ רפואי מכיוון שמצב זה מצביע על סיכון גבוה.

בדיקה פיזית

עם זאת, למרות שישנם סימפטומים שמצביעים בוודאות על אבנים בכליות, הרופא המטפל יבצע בדיקה פיזית – סי טי או אולטרא סאונד. כאשר תפנו לרופא משפחה ותתלוננו על כאבים במותניים, במפשעה וכדומה, הוא ימליץ לכם, במקביל להפנייה לאורולוג מומחה, על טיפול מתאים לאבנים בכליות. אך כאמור, למרות החשד, חשוב לבצע צילום רנטגן.