מה זה רטיבות קפילארית?

תופעת הרטיבות במבנים אינה נדירה כל כך במדינה שלנו. המשקעים הרבים גורמים לכך שכמעט כל מבנה סובל מרטיבות בשלבי בנייתו או מאוחר יותר. אחת התופעות הנפוצות ביותר היא רטיבות קפילארית. רגע לפני שנביא בפניכם את דרכי הפעולה ואת התיקון שיש לבצע, בואו נבין שניה מה זה רטיבות קפילארית.

רטיבות קפילארית באה לידי ביטוי ביכולת של המים להיספג בקירות, אך במקום שאלו ייזלו כלפי מטה, הם עולים כלפי מעלה בניגוד לכוח הכבידה. כאמור, תופעה זו היא די נפוצה והרטיבות שמופיעה אצלנו מפעם לפעם בהחלט יכולה להיות כזו.

הכינוי קפילרי מקורה בשפה האנגלית. פירוש המילה הוא נימים כעין צינורות דקים מאוד. מילה זו מתארת את יכולת המים לטפס כלפי מעלה בנימים דקים במיוחד. בצורה זו המים יכולים לטפס בניגוד לכוח הכבידה ולהגיע אף לגובה של מטר.

מתי זה קורה?

בדרך כלל, רטיבות קפילארית מופיעה במבני קרקע, אבל לא רק. ולכן רטיבות קפילארית מעידה על רטיבות מתחת המרצפות או הקרקע. כמו כן, פעמים רבות אנו נתקלים ברטיבות זו במבנים בהם קיימים ליקויים שונים באיטום או במבנים שלא התבצעו בהם איטום תקין.

כך תוכלו לזהות את הרטיבות – בדרך כלל, רטיבות קפילארית מופיעה בחלק התחתון של הקירות מעל הפנלים. מתקן ומאתר נזילות מומחה יכול לזהות בקלות רטיבות קפילארית בעזרת ציוד מתקדם כמו גלאי לחות ממוחשב, מצלמות תרמיות המסייעים באיתור נזילות גם כאשר אתם לא רואים זאת בעצמכם.

איך למנוע רטיבות קפילארית

הדרך למנוע רטיבות קפילארית היא בשלב הבנייה. אם הרטיבות מתגלה רק אחרי סיום הבנייה, האפשרות היחידה לתיקון הנזילה היא על ידי פירוק האריחים באזור הבעייתי ולבצע איטום חוזר בצורה מקצועית.

אולי יעניין אותך גם בדיקת לחות