טיפולים אלטרנטיביים לבעיות רפואיות – כמה זה יעיל?

המאמר באדיבות רפאל סנטר

במהלך השנים האחרונות יותר ויותר אנשים מתחילים להבין שהרפואה המערבית לא מחזיקה בכל התשובות ובכל הפתרונות.

נכון, כאשר מדובר על רפואת חירום – כמו במקרה של פגיעות בגוף – לרפואה המערבית אין שום מתחרים, אך כאשר מדובר על רפואה מונעת או על ריפוי של מחלות כרוניות, עושה רושם שלרפואה המערבית יש עוד לא מעט ללמוד מתחומי טיפול אחרים אשר מוגדרים בתור "טיפולים אלטרנטיביים".

במאמר זה נספר לכם על מספר טיפולים אלטרנטיביים לבעיות רפואיות, ואף נציין את מידת היעילות של טיפולים אלה, כך שתוכלו לדעת מה יוכל לעזור לכם בפועל ומה רק יספק לכם הבטחות ריקות מתוכן.

ארומתרפיה

אנשי מקצוע בתחום הארומתרפיה משתמשים בשמנים ארומטיים – תמציות מרוכזות מאוד המופקות משורשים, עלים, זרעים או פרחים – על מנת להביא לידי ריפוי. מדובר על תורת ריפוי אשר קיימת לפחות חמשת אלפים שנה.

במחקרים על היעילות של ארומתרפיה, נמצא כי ארומתרפיה בעזרת לוונדר מסייעת בשיפור איכות השינה ובהפחתת חרדות בקרב מטופלים הסובלים מבעיות לב.

בנוסף על כך, בשנת 2013 נערך מחקר אשר במסגרתו נמצא כי נשים בהיריון ששאפו לינאלול (שקיים בנענע) וחומר נוסף הקיים בלוונדר (linalyl acetate) הרגישו רגועות יותר לאחר חמש דקות בלבד.

ביו פידבק

טכניקות של ביו פידבק מאפשרות לאנשים לפתח שליטה בתהליכים גופניים אשר בדרך כלל מתרחשים מחוץ למודעות שלהם – כגון קצב פעילות הלב, לחץ דם, לחץ בשרירים ועוד – על מנת לשפר את לחץ הדם שלהם, לטפל בכאבי ראש ולהתמודד עם כאבים כרוניים.

מחקרים מצאו כי רכיב ההירגעות שקיים במסגרת טיפולי ביו פידבק תורם להפחתת הלחצים שהמטופל חווה.

בנוסף, מחקר משנת 2017 מצא כי 85% מהספורטאים שהשתתפו במחקר שיפרו את התוצאות שלהם לאחר שלמדו לשלוט בקצב הלב שלהם בעזרת ביו פידבק.

אולי יעניין אותך גם פילאטיס ברחובות