טבעות אירוסין – המנהג והמציאות

אם יצא לכם לתהות מתי התחיל המנהג של טבעות האירוסין ומי מאיפה הוא הגיע, אנחנו יכולים להגיד לכם בוודאות שלא מהדת. בדת, כל שנאמר על טקס החופה והקידושין בהקשר של הטבעת מדבר על טבעת הנישואין עצמה.

אז מאיפה הגיע מנהג טבעת האירוסין ואיך זה מתבטא במציאות?

אם נלך אחורה בזמן, הרבה אחורה בזמן, לאזור השנים שלפני הספירה, ניתן יהיה למצוא עדויות לטבעות הניתנות כמתנה שלפני נישואין. מעין בקשה הנענית בחיוב במידה ונענדת הטבעת. זה אמנם נשמע מאוד זהה למה שקורה היום אך הטקסיות בוודאות הייתה שונה בהרבה.

עם השנים ותחלופת המאות, ניתן לזהות שבקשת נישואין, בקשת ההתארסות, נעשית לאו דווקא בעזרת טבעת אלא בעזרת מתנות אחרות שרק לאחר קבלתן על ידי האישה ניתן להכריז על האירוסין. כך, בעברה של התרבות ההודית, כשגבר היה רוצה להציע נישואין לאישה, הוא היה צריך לזרוק אל חלונה תפוח. באם החזירה לו תפוח חזרה, תתקיים חתונה. אם החזירה סמרטוט, אתם יכולים לנחש שחתונה לא תהיה פה.

במציאות, כאשר היהדות מבקשת טבעת נישואין פשוטה וצנועה, הדבר קצת מבאס את כל החגיגה. אי אפשר שלא לרצות להתקשט במשהו חגיגי יותר כאשר מחליטים החלטה משמחת כזו להמשך החיים. לכן, תכשיטים וטבעות יהלום הפכו להיות חברן הטוב ביותר של האישה אי שם מעבר לים בארצות הברית והפכו להיות מקובלות בכל תרבות המערב.

כיום, אם מתקיימים אירוסין ואין טבעת הדבר יכול להיראות תמוה עבור רוב האנשים אך קחו בחשבון שטבעת היא אינה חובה ולא מצוינת הלכתית כלל. זוהי אך ורק מחווה של רצון והכתבה תרבותית. עם זאת, גם בדת הבינו את ההתקוממות ואת הרצון לתכשיט יותר מהודר וכיום ניתן להחליף את טבעת הנישואין בטבעת האירוסין לאחר החופה. אפשר גם ללכת עם שתיהן יחדיו. הבחירה לגמרי בידיים שלכם.

בשורה התחתונה,

המנהג והמציאות הם הינו הך. אין כל זכר לטבעות אירוסין בתנ"ך ולכן המנהג החל מאהבה ורצון להראות את הטוב שיכול עוד להיות. ולמרות שיש מנהגים שאפשר לוותר עליהם, על מנהג כזה אנחנו ממש לא ממהרים לוותר. לחצו כאן כדי להתרשם ממגוון של טבעות מיוחדות בעיצוב אישי.