איך מבצעים שיקום מבנים?

המאמר באדיבות א.צ. שיווק והפצה

שיקום מבנים נדרש להתבצע במקרים שונים. לדוגמא, שיקום עקב נזק שנגרם בשל אסון טבע, לאחר רעידת אדמה, בגלל שריפה, הצפה במים או פשוט בעקבות התיישנות. התיישנות של מבנים נגרמת מהיחלשות של חומרים, במיוחד אל מול פגעי הטבע, מליחות באוויר, לחות, קרינת שמש, קורוזיה וכן הלאה. שיקום המבנים בצורות שעליהן נצביע להלן יכול להתבצע בכל מבנה שהוא – מבנה למגורים, מבנה עסקי, בניין משרדים, בית פרטי, מבנה בתחום התשתיות ועוד. 

  1. בחינת היקף הנזק 

כל תהליך של שיקום מבנים צריך להתחיל עם סקירה מדוקדקת. יש לבדוק את היקף הנזק שנוצר ולבדוק עד כמה העמיק הנזק לחדור למבנה. לדוגמא, לא ניתן ולא רצוי לבצע איטום חדש למרתף או למבנה תת קרקעי אחר, לפני שיודעים מה היקף הרטיבות, מהיכן היא חודרת והאם כדאי לבצע איטום חיובי או איטום שלילי. רק לאחר בחינת היקף הנזק ניתן להמשיך לשלבים הבאים. 

  1. בחירת חומרי השיקום 

אחרי שממפים את סוגי הנזקים במבנה ואת היקפם, אפשר לבחור את חומרי השיקום שבהם ייעשה שימוש. כדוגמא לחומרים שבהם עושים שימוש במהלך שיקום מבנים אפשר לציין את החומרים האפוקסיים, מרכיבים שמעכבים חלודה וקורוזיה, חומרים צמנטיים וכן אלמנטים שנועדו לביצוע של צפוי בטון, הגנה על עמודים שבהם נחשפו ברזלי החיזוק ועוד. 

  1. הקמת פיגומים ותשתיות לביצוע פרויקט השיקום 

לאחר שהתוכנית לשיקום הושלמה, לרוב בלוויית קונסטרוקטור או מהנדסים בעלי ניסיון בהנדסה אזרחית ודגש של שיקום מבנים, ניתן להתחיל בעבודה. העבודה עשויה לכלול הקמת פיגומים, שימוש במנופים, לעיתים חפירה סביב יסודות קיימים, שימוש בכלונסאות, שאיבות וכדומה. תוך התקדמות פרויקט השיקום, מתבצעות סקירות על מנת לוודא שכל הדגשים החיוניים מיושמים, בכל הרבדים.