החשיבות של ליווי עורך דין צבאי לחיילים

חוק השיפוט הצבאי מקנה את הזכות לקיומה של מערכת שיפוט צבאית וזכותם של בתי דין צבאיים לשפוט פשעים שבוצעו בשירות צבאי על ידי מתגייסים, אנשי קבע, קצינים ולוחמים וחיילי מילואים. החוק מעניק לבתי הדין הצבאיים סמכות לדון ולפסוק בחיילים שהואשמו בפשעי מלחמה, לצד עבירות פליליות "רגילות" לפי חוק העונשין, כגון פשעים הקשורים לסמים, פשעים הקשורים לנשק, אלימות, היעדרות משירות, עריקות, עריקות, עבירה במסמכים צבאיים וכן הלאה. לכן ליווי עורך דין לחיילים תמיד יכול להיות רלוונטי. 

מהו עורך דין צבאי ומדוע לא כל עורך דין פלילי הוא בהכרח מומחה בדיני צבא?

עורך דין צבאי הוא בעל תואר ראשון במשפטים, רישיון עריכת דין מלשכת עורכי הדין בישראל ואישור התייצבות בבתי דין צבאיים. עורך דין מומחה במשפט צבאי הוא עורך דין שעיקר התמחותו קשורה במשפט צבאי, בעל ידע וניסיון רב במשפט צבאי, צווים צבאיים, הליכים צבאיים, צווי בתי דין צבאיים, גבולות ענישה וידע נרחב על הגופים הצבאיים השונים שנתנו להם. המשפט הצבאי הוא תחום עצום וייחודי ולכן לא כל עורך דין פלילי הוא עורך דין צבאי. המערכת הצבאית הגדולה ומערכת המשפט הצבאית בפרט הן מערכות בעלות מאפיינים ייחודיים משלהן, למרות הדמיון, בניהול הליכים פליליים המתנהלים במסגרת מערכת המשפט הצבאית, לעומת מערכת המשפט האזרחית, ההבדל ביניהם גדול ומשמעותי.

עורך דין צבאי לא רק בתיקים פליליים!

בנוסף לעיסוק במשפט הפלילי, ליווי עורך דין צבאי לחיילים תופס גם בפן המנהלי. למרות שחיילי צה"ל רשאים ברוב המקרים לפעול באופן עצמאי בהליכים מנהליים מול רשויות צבאיות ולהגיש בקשות להחלטה או ערעור על החלטה, רובם המכריע של אנשי הצבא פונים לשירותיו של עורך דין צבאי שילווה וייצג את האינטרסים שלהם מול הבירוקרטיה והדרישות. עובדי צה"ל, מתגייסים וחיילי מילואים הפונים לעורך דין צבאי לניהול הליך מנהלי מגדילים בהכרח את סיכוייהם להגיע לתוצאה הרצויה. למידע בנושא ערעור על פסק דין צבאי