טיפים לבחירת תוכניות העשרה לבית הספר

במרבית בתי הספר בארץ מתקיימות תוכניות העשרה אשר משתלבות במסגרת לימודי התלמידים, לרוב אלו לימודים שהם מעבר לשעות הלימודים ומערכת החינוך אותה מתווה משרד החינוך. ישנם הבדלים בין תוכניות העשרה החל מהתכנים עצמם, מספר השעות, העלויות ועוד.

מה זה תוכניות העשרה לבית הספר?

תוכניות העשרה לבית הספר אשר מוכרות לרבים במושגים תל"ן – תוכניות למידה נוספות ותוכנית קרב, הינם תוכניות המועברות לתלמידים כחלק מתוכנית העשרה, למידה והתנסות בתחומים שהינם מחוץ למתווה הרגיל של תוכנית הלימודים של משרד החינוך. מדובר למעשה על סוג של חוג המתקיים בבית הספר ויכול להיות בתחומים שונים כמו מדע וסביבה, פעילויות ספורט שונות, אומנות, מוסיקה ועוד.

למה חשוב לשים לב כאשר בוחרים תוכנית העשרה?

משום שמדובר על נושאים שהינם מעבר לתוכנית הלימודים הרשמית, תכנים אשר מועברים במקרים רבים על ידי גורמים פרטיים שאינם חלק ממערכת החינוך יש מספר דברים שכדאי להתייחס אליהם כאשר בוחרים תוכנית העשרה לבית הספר:

  • בחירה של תחומי עניין שיתאימו לגיל ויכולות התלמידים.
  • בחירה של מעביר פעילות בעל ניסיון, ידע, ותק וגישה חינוכית.
  • חשיבה רחבה על תחומים שהילדים לא תמיד נוגעים בהם בחיי היום יום וזו הזדמנות עבורם להתנסות.
  • גיוון בתוכניות ובתכנים.

מי אחראי על בחירת תוכניות העשרה ולמה כדאי לבחור תכנים מיוחדים?

תוכניות העשרה הן לבחירת ההורים ובית הספר מה שמאפשר גמישות ויכולת לשלב תכנים מיוחדים וייחודים, אשר יאפשרו לילדים להיחשף ולהתנסות בתחומים אשר לרוב הסיכוי שלהם להיחשף אליהם הוא קטן יחסית כמו למשל חקלאות מודרנית, טבע וסביבה וכדומה. חשיפה של הילדים לפעילויות פחות שגרתיות מאפשרת לפתח בהם את הסקרנות הטבעית, לגלות יכולות ומיומנויות שלא הכירו בעצמם וכדומה.

> מידע מקצועי והמלצות נוספות ניתן לקבל באמצעות אתר Ecotal!