רישום BDI – מה זה, ואיפה משתמשים בו?

דירוג האשראי שלכם הוא ללא צל של ספק אחד מהדברים החשובים ביותר שלכם, דירוג אשראי שלילי יכול להוביל ללא מעט סנקציות אשר יפגעו ביכולות הכספיות שלכם. בשנת 2004 הוחלט במדינת ישראל על חוק שירות נתוני אשראי, שבמסגרתו ניתן יהיה לעקוב אחרי התנהלותו הכספית של כל אדם פרטי – כך שכל בנק או גורם כספי אחר יוכל לדעת האם אותו אדם מחזיר את ההלוואות שלקח בצורה מסודרת. כמובן שההרשאה להסתכל במאגר ה-BDI ניתן אך ורק לאנשים שקיבלו הסמכה או אישור ממשרד המשפטים, חשוב מאוד להבין זאת.

מה זה BDI?

הבי.די.אי, הפך להיות בחלוף השנים מונח מקביל למונח דירוג אשראי. ה-הבי.די.אי, כולל בתוכו הן מידע חיובי והן מידע שלילי על התנהלותו הכספית של אדם מסוים. המידע החיובי כולל בתוכו הלוואות כאלה ואחרות שלקח האדם, והוא הצליח להחזיר בזמן. המידע השלישי זה בדיוק ההפך, הלוואות שלקח אותו אדם, אך אותם הוא לא הצליח להחזיר בזמן דבר שאמור להדליק נורה אדומה לגורמים אחרים.

חשוב להדגיש כי יש הבדל בין דוח BDI שכולל בתוכו אך ורק מידע על הלוואות שהוחזרו או לא הוחזרו בזמן, ובין דוח עו"ש שכולל בתוכו הכנסות והוצאות שוטפות של אותו אדם. לכן אתם צריכים להבין מתי משתמשים בכל דוח שמונפק.

מתי משתמשים ברישום BDI?

רישום בי די איי bdi הפך להיות בשנים האחרונות אמצעי שכיח מאוד לבדיקה של הבנק או כל גורם אחר שמעוניין לספק לכם משכנתא. באמצעות רישום BDI יהיה ניתן לדעת האם אתם החזרתם עד כה את כל ההלוואות שלקחתם דבר שיאפשר לבנק לספק לכם את המשכנתא בקלות או שמא ישנו כתם מסוים אשר יכול להוריד את הסיכויים שלכם לקבל את המשכנתא שביקשתם. כיום כל בנק או גורם אחר שמספק לכם הלוואות יתבסס על רישום BDI, אין להן לברוח מזה וחשוב מאוד שתדעו זאת. מהסיבה הזאת חשוב מאוד שתיקחו אך ורק הלוואות שאתם מסוגלים לעמוד בהם (מומלץ לצד ייעוץ של חברת ייעוץ המשכנתאות) על מנת לא להכתים את ההיסטוריה שלכם דבר שעלול להגביל אתכם בעתיד.