בדיקת ינשוף – מה חוקי ומה לא?

הינשוף, לא כדי להיתקל בו.

על פי החוק במידנת ישראל אין לאדם לנהוג תחת השפעה של אלכוהול בכל כמות ולו המזערית ביותר. בעבר הותיר החוק החל מגיל מסויים או לאחר כמות שנים על הכביש לשתות מעט ובמינון מזערי מאוד אך כיום אין כל רשות לשתות כלל וכלל אלכוהול ולעות על ההגה לאחר מכן. בכדי לאכוף את החוק הנ"ל למשטרה יש אמצעי הנקרא ינשוף.

מה הוא ינשוף.

ינשוף הוא שם של מכשיר מזערי שמטרתו להראות לשוטר האם לנהג שמולו קיים אחוז אלכוהול מסויים בדם ואם באיזו כמות. אל המכשיר מתחברת צינורית פלסטיק שקופה שאליה הנהג נושף (לאחר הצגת רישיון נהיגה לשוטר) עד להישמע ציפצוף המבשר על כך שהמכשיר קיבל את התוצאה. במידה ויש אור ירוק ממנורה קטנה שנמצאת בראש המכשיר הנהג עבר את בדיקת הינשוף וראשי להמשיך בנסיעתו אל עבר היעד שאילו הוא חפץ להגיע. במידה ואור אדום נדלק בנורית החווי הקטנה שבמכשיר הדבר אומר שהנהג שתה כמות אלכוהול מעבר למותר ופה העניינים עלולים להסתבך.

מה קורה אם לא עברתי את בדיקת הינשוף?

אם יצאנו שלילים בבדיקה וכמות האלכוהול שנמצאת בגופינו חורגת מגבול המותר הדבר עלול להוביל לרישום פלילי הבא לידי ביטוי בכך שהשוטר יפסול את רשיון הנהיגה של הנהג השתוי ולקיחתו לתחנה למשך כמה שמעות. גם את הרכב אשר בו נהג אותו אדם שתוי יובל לתחנת המשטרה הקרובה וישהה שם עד תום תהליך החקירה.

מה ההשלכות.

ההשלכות לנהיגה בשכרות תלויות במינון האלכוהול שנמצא אצל הנהג בדם במידה והמינון הוא רב העונש המקסימלי שניתן לקבל על כך הוא שנתיים שלילה שלאחריהן יש להתהחיל את תהליך הוצאת רשיון הנהיגה מאפס.