חיסון משושה לגורים – מה תופעת הלוואי לחיסון

המאמר באדיבות קופט

חיסונים לחיות המחמד הם חלק משגרת החיים שלכם ושלהם. אחד החיסונים המוכרים הוא חיסון משושה לגורים. החיסון הוא תרכיב שמספק לכלבים חיסון נגד שש מחלות שונות, וזה מקור השם שלו. ניתן להבדיל בין חיסון פאסיבי שמכיל נוגדנים שיפגעו בגורמי מחלות מסוימים, לבין חיסון אקטיבי שמכיל חיידקים מוחלשים שיגרמו לגוף של הכלב לפתח את הנוגדנים בכוחות עצמו.

תופעות לוואי לחיסון

אמנם החיסון כולל מרכיבים פעילים, אבל אין זה אומר שהחיסון כרוך תופעות לוואי משמעותיות. על פי דיווחים של אנשי מקצוע אין תופעות נפוצות מאוד בחיסונים אלו. ובמידה ויש כן תופעות לוואי מדובר על חום, הקאות, תגובה אלרגנית או עייפות לא אופיינית. תופעות אלו אמנם לא נפוצות אך אם הן מתבטאות בחיית המחמד שלכם זה לא נעים בכלל. אם כי אין סיבה לדאגה, כיוון שתופעות אלו עתידות לחלוף במרבית המקרים מעליהן לאחר זמן קצר.

חיסון משושה – נגד אילו מחלות?

החיסון המשושה כולל חיסון נגד שש מחלות:

  1. פרוו – וירוס הפוגע בפעילות של מערכת העיכול, מערכת הלימפה ומח העצם. הסימנים של המחלה הם שלשולים דמיים והקאות. המחלה עלולה להיות מסכנת חיים והיא מצריכה טיפול מהיר ככל האפשר. במידה והנגיף פוגע בגורים או כלבים צעירים המחלה עלולה להיות מסוכנת יותר.
  2. כלבלבת – מחלה זו הינה מחלה נגיפית שעלולה לפגוע בעצבים, במערכת הנשימה והעיכול. המחלה הזו מדבקת והיא יכולה להופיע בגיל צעיר אך גם בכלבים בוגרים. מלבד לטיפול המונע אין מענה נוסף למחלה זו.
  3. דלקת כבד – אדנו וירוס גורם למחלת כבד נגיפית. מחלה זו פוגעת בעיקר בכלבים צעירים והיא עלולה לגרום לנזקים לכליות, לעיניים ולכבד. אמנם יש מקרים בהם המחלה קלה, אך במקרים אחרים היא עלולה להיות מסכנת חיים.
  4. פרה אינפלואנזה – זה וירוס שפוגע בדרכי הנשימה והוא נחשב לאחד הגורמים למחלת שעלת המכלאות.
  5. לפטוספירה – זו מחלה מסוכנת שעלולה להדביק גם אנשים. ולכן חובה לדווח על הימצאות המחלה הזו בקרב בעלי חיים. טיפול מתאים במועד עשוי להציל חיים.