טבעות נישואין – מתי התחיל המנהג?

כנראה שהמנהג לתת טבעות נישואין או אירוסין לא כל כך שייך לדת מסויימת אך ביהדות אפשר לראות סימנים לכך שאופן הבאת הטבעת לכלה מהחתן, מוזכרת בכמה מקומות אך מה שבטוח שליהדות יש יד ואצבע בנושא הזה גם כן.

טבעות נישואין – מתי התחיל המנהג?

מנהג עתיק זה של הענקת טבעת הנישואין בעיקר על ידי הגבר לאישה, כמו הענקת טבעת אירוסין לגבר מהאישה, הפך לכזה שחולש כמעט על כל התרבויות בעולם. מעבר למנהג יפה זה, טבע אירוסין נותנת משנה תוקף כלשהו לחברות קרובה מאוד ולחיי הנישואין של בני זוג ומחדדת (למי מהם ששכח או רוצה לשכוח) שהנישואין בעינם.

מתי התחיל המנהג?

ביהדות למשל, על פי חכמי המסורת, לעצם הטבעת אין כל משמעות מבחינת ההלכה. היא לא מחייבת את בני הזוג לכלום ובטח שלא על חפץ, יקר אשר יהיה, תקום ותיפול מערכת נישואין הנחשבת ברמת קדושה, אולי הנעלה ביותר – ביהדות.

מה שיכול לגרום לבלבול הוא בעובדה, שחלק מטקס הנישואין של ימינו, המחולק לשלושה קרוי בידי חכמי היהדות – "אירוסין", והוא למעשה החלק החשוב שבו החתן מעניק טבעת או כל שווה ערך אחר, לכלה, שלאחריו הזוג הם זוג לכל דבר ועניין מבחינה הלכתית.

איזו טבעת נהוג לתת בטקס החתונה והאירוסין?

טקס האירוסין הוא כמעין סגירת עסק שבו החתן והכלה ובינים שמפה, הכיוון הוא חתונה. בטקס זה, מביאה הכלה עם הוריה מתנות ונדוניה והחתן קונה טבעות צמידים ושרשראות ומביאם לכלה ומשם ממשיכים לסעודה שבה בין היתר סוגרים דברים והבנות בין המשפחות באשר לחתונה ומועדה וכו'

טבעת האירוסין תהיה לרוב פשוטה יותר מטבעת הנישואין מהסיבה הברורה אך כמובן שאין חוקיות בדבר וכנראה שלשמוע תלונות על מתנות זהב מרובות, פחות נשמע. 

טבעת הקידושין בפן ההלכתי

MJM מסבירים כי לפי ההלכה היהודית, טבעת הקידושין צריכה להיות פשוטה יחסית. הסיבה לכך היא שבטקס הקידושין – טקס מאוד מחייב מבחינה הלכתית – רוצים שכל אחד מהצדדים ידע בדיוק מה הוא מקבל ועל מה הוא מתחייב, ולכן נמנעים מלהשתמש בטבעות שיש בהן אבנים, קישוטים ויהלומים.