מה נחשב תשמיש קדושה ומה נחשב מוצר יודאיקה?

יש מי שמתבלבל בין תשמיש קדושה לבין עולם היודאיקה שהוא עולם בפני עצמו. אמנם יש נקודות השקה רבות, דבר שבהחלט מסביר לנו את מקור הבלבול. אז הבה ונעשה סדר בנושא מקודש ובעל ערך זה, ונבין מהו תשיש קדושה ואילו פריטים יוגדרו כמוצרי יודאיקה.

תשמיש קדושה – חפץ שיש בו קדושה

תשמישי קדושה אלו חפצים שיש לנהוג בהם מנהג קדושה. הווי אומר שנשמור עליהם לבל יפלו על הארץ, שלא ינהגו בהם מנהג ביזיון, שלא יונחו הפוך ולא יניחו עליהם חפצי חול. את תשמישי הקדושה נשמור בצורה מכבדת כמו שראוי להם. תשמישי הקדושה הבולטים אלו תפילין ומזוזות, אבל גם ספרי קודש נכללים בקטגוריה זו.

יודאיקה – אומנות לנוי מצווה

מוצרי יודאיקה אלו מוצרים שיש להם זיקה לתשמישי הקדושה. אלו פריטים שיש להם קשר ישיר לקיום המצוות או לשימוש בתשמישי הקדושה. אבל אין להם מלכתחילה קדושה משל עצמם. לדוגמה, כיסוי לחלות שבת, תיק לספר תורה, נרתיק לתפילין, סכין לחלות השבת וכן הלאה. כל הפריטים הללו מבטאים מסרים יהודיים והם מיוצרים באהבה מתוך רצון לפאר את המצוות – זה קלי ואנווהו. יש גם פריטי יודאיקה שקשורים למועדי ישראל. לדוגמה, קערת ליל הסדר, חנוכיה, סביבונים וכן הלאה. 

איפה קונים את אלו ואת אלו?

תשמישי קדושה וגם מוצרי יודאיקה ניתן לקנות במקרים רבים בחנויות ייעודיות. אבל לא פעם ניתן למצוא חנות בה מוכרים רק מוצרי יודאיקה, או בעל עסק שמתעסק רק עם תשמישי קדושה בירושלים. תמיד אנחנו צריכים למצוא את החנות המתאימה בה אנחנו נמצא את מבוקשנו. כיום ניתן למצוא גם חנויות מקוונות אשר בהן ניתן למצוא את הפריטים הרצויים לנו, בהתאם לצורך ולמטרה שלנו.