כל מה שרציתם לדעת על שיקום בטון בגובה

המאמר באדיבות סנפלינג ישראל

בטון מופיע בסוגים רבים של מבנים בארץ ובעולם. הוא מבודד חום וקור ומגן על הקונסטרוקציה של הבניין מפגעי מזג אוויר, רוחות ורטיבות. עם זאת, הבטון עצמו חשוף לרוחות ולגשמים וכן לאבק ולזיהומי אוויר ולכן דורש שיקום כשמצבו מידרדר ונוצרים בו חריצים וסדקים. לכן מומלץ לערוך מעקב שוטף אחרי מצב הקירות והגגות ולפנות לחברה אמינה בתחום כאשר יש צורך בטיפול ושיקום הבטון. מדובר בעבודה בגובה ולכן היא אינה מיועדת לדיירי הבניין או לעובדים בו, אלא דורשת התערבות של אנשי מקצוע מנוסים ובעלי ציוד מתאים, שיוכלו לבצע תיקונים בגובה מבלי להיקלע לסכנת חיים. 

כיצד השיקום מתבצע בפועל

השיטה הנפוצה בימינו לטיפול ושיקום בטון בגובה היא באמצעות שימוש בכבלי סנפלינג. כבלים אלה מיועדים אך ורק לפועלים מנוסים אשר יודעים לשמור על כללי הבטיחות וגם מסוגלים לעמוד במשימה מבחינה פיזית. הם יכולים להגיע לחלקים גבוהים בקירות הבטון, לסתום פרצות וחורים ולבצע תיקונים נדרשים, כולל צבע וטיח. הפועל חייב להגיע לקונסטרוקציית הברזל, לנקות אותו, להסיר חלודה ובהמשך ללבצע תיקונים לפי הצרכים במקרה הנתון. העבודה באמצעות כבלי סנפלינג חייבת להתבצע בזהירות רבה ולכלול שימוש בציוד תקין ויציב. אחרת, הפועל יהיו בסכנת נפילה ופגיעה בנפש. אם הציוד תקין, הם יטפסו באמצעות הכבלים ויגלשו לגובה המתאים, ושם יבצעו את השיקום בשיטות המקצועיות. 

מדוע הקפדה על שיקום היא קריטית

בטון שנפגע מוביל למראה צורם לעין וגם מגן פחות על קירות הבניין. הזנחת הטיפול בבטון תוביל להחמרת המצב ולהרחבות החריצים והסדקים, ואף למצב של סכנה של נפילת גושי בטון, שעלולה לגרום לאבדות בנפש ולנזקים לרכוש. גם שיום שאינו מקצועי עלול להוביל לתוצאות דומות.