סוגי אקנה ואיך מטפלים?

רוב האנשים מפתחים אקנה – מצב העור הנפוץ ביותר – במידה מסוימת, אך זה משפיע בעיקר על בני נוער העוברים שינויים הורמונליים. אקנה עשוי להיות ברמה קלה, בינונית או חמורה (גושים וציסטות). אופן הטיפול באקנה בו תלוי בחומרת המצב.

 

סוגי אקנה ואיך מטפלים?

אקנה הוא בעיקר מצב הורמונלי המונע על ידי הורמונים גבריים או "אנדרוגניים", אשר בדרך כלל הופכים פעילים במהלך גיל העשרה. רגישות להורמונים כאלה, בשילוב עם חיידקים על העור וחומצות שומן בתוך בלוטות השומן, גורמים לאקנה.

מקומות נפוצים לאקנה הם הפנים, החזה, הכתפיים, הצוואר והגב – אתרי בלוטות השמן. נגעי אקנה נראים כראשים לבנים, שחורים, בליטות קטנות וגושים וציסטות.

 

תופעה פיזיולוגית מוכרת

למרות שאקנה הוא למעשה תופעה פיזיולוגית רגילה, תנאים מסוימים עשויים להחמיר את המצב, אלה כוללים:

  • רמות הורמונליות משתנות בתקופת המחזור החודשי (נשים)
  • מניפולציה של נגעי אקנה
  • לבוש (למשל כובעים וקסדות ספורט) וכיסויי ראש

 

כיצד מטפלים באקנה?

רק ארבעה סוגים של תרופות הוכיחו את עצמם כיעילים לטיפול בצלקות אקנה – אנטיביוטיקה, חמצן בנזואיל ורטינואידים. רוב האנשים הנגועים באקנה צורכים לפחות גורם אחד או שניים מהתרופות שלעיל – תלוי בחומרת האקנה שלהם.

 

איך זה קורה?

אקנה נוצר מנקבוביות שמתחברות לבלוטות שמן מתחת לעור. הבלוטות מייצרות נוזל שמן הנקרא חלב. בשלב זה העור מייצר שיער דק סביב האקנה, דבר שיכול לעיתים להסוות במעט את המראה של האקנה.

מחקרים מצביעים על כך שחומרת האקנה ותדירותה תלויות בזן החיידקים. לא כל חיידקי האקנה גורמים לפצעונים. זן אחד עוזר לשמור על העור ללא פצעונים ואילו זן אחר, משאיר את המצב כמו שהוא אך גם הוא דורש טיפול תרופתי.