יד לספר תורה מכסף

אחד מתשמישי הקדושה אותם נמצא בכל בית כנסת הוא יד לספר תורה שמשמש להצבעה על הטקסט במהלך העיון והקריאה בספרי הצורה. יד הקריאה נועדה לצמצם ככל האפשר כל מגע של ידי הקוראים בקלף העדין עליו כתובים דברי התורה. מגע של הקורא עם ספר התורה אסור מסיבות של טומאה וטהרה. ספרי התורה נכתבים היום בעבודת יד שמתבססת על טכניקות עבודה וחומרי גלם ישנים. מגע ישיר של היד על הכתוב עלול לפגוע באותיות ולגרום לפסילה זמנית של ספר התורה.

 

האם חייבים להשתמש ביד לספר תורה?

אין חובת שימוש במתקן יד לספר, אך ברוב בתי הכנסת הדבר נהוג. אם הגעתם לבית כנסת בו אינו נהוג מגע ישיר עם ספרי התורה, לא תהיו אתם הראשונים לבוא במגע עם ספרי התורה. נרצה תמיד לכבד את הקהילה, את בית הכנסת ואת הנהלים. השימוש ביד לספר עם דגש על יד מהודרת עשויה כסף טהור, מעיד על יראת כבוד כלפי כתבי הקודש, ספרי התורה ובית הכנסת.

 

כיצד מכינים יד לספר?

כיום ניתן להכין את היד מכמה חומרי גלם, אך הכסף הוא חומר הגלם הנפוץ ביותר. העיצוב של היד מזכיר מוט ארוך עם מבנה יד לאחיזה נוחה וקצה עליון דמוי יד שמאפשר הצבעה מדויקת. מתקן אצבע דומה משמש אנשי הוראה בכל רחבי העולם. לאורך הממוצע של המתקן הוא 12 סנטימטרים. הדגמים המהודרים עשויים כסף טהור עם עיטורי זהב ומעוצבים בצורת שרביט. בעבר, היו בתי כנסת בהם נהוג היה להשתמש במקלות עץ עם ציפוי עשוי שנהב.

מעוניינים להזמין יד לספר? כיום כל מה שצריך לעשות זה להיכנס אל האתר ולהזמין מתקן יד לספר תורה מכסף טהור. הדגמים מהודרים, הכסף טהור והעיטורים מעודנים.

 

הכנסו עכשיו לאתר שלנו – נטפים חנות יודאיקה.