הפעולות הראשונות שיש לעשות בזמן תדלוק שגוי

אחד המקרים שכל אחד מאיתנו חושש מלהיתקל בו: "!@#. שמתי סולר במקום בנזין!". כייף גדול חוץ מהעובדה – שהנסיעה למוסך וקבלת הרכב רק אחרי יומיים לצורך ניקוי – מעיקה קצת.

דרכי הפעולה 

  1. לעצור בצד ולדומם מנוע.
  2. להימנע מלהניע שוב בשום מצב.
  3. הגיעו למוסך.

אופן הפעולה

  • חשוב לזכור שבמקרא זה הדבר הנכון והבטוח הוא לא לנסות להזיז את הרכב או להניעו.
  • שנית, הבעיה אומנם לא גדולה ממש אך מצריכה טיפול מתמשך שלוקח זמן רב וחוסר נוחות.

עמי פיקס מסבירים כי נקודת האור בבעיה זו, שזה קורה בעיקר לרכב אזרחי שמונע מבנזין. בגלל שלסולר חסרה יכולת הצתה כמו הבנזין הוא אינו משפיע על מנוע בנזין ובכך לא פוגע בו אלא מכבה אותו. המנוע הכבוי לא נהרס פשוט כי לא יכל לעבוד עם סולר בתוכו. כיום, מוסכניקים מכירים בתופעה שמתרחשת לא פעם וגורמת לנו לקחת אקדח צהוב במקום החבר הירוק שלו ומטפלים בבעיה בקלות יותר

שאלתם מה יקרה במקרה הפוך? כשנכניס בנזין למנוע סולר?

הסיפור כאן הופך להיות מעניין יותר ומסובך לא פחות. 

במקרה כזה הנזק יהיה משמעותית גדול יותר, יש סיכוי לא מבוטל ש'הלך מנוע' וחדש כזה עולה הרבה כסף ביחס לפריטים או חלקים אחרים שמוחלפים ברכב או לפחות נפגע בצורה קלה שלא מצריכה כלום מלבד ניקוי מיכל הדלק באופן יסודי עד להסרת כל טיפה הכי קטנה של בנזין. 

הסיבה היא מכיוון שהבנזין מדלל את הסולר וכך נפגעים הבוכנות באופן ישיר וסביר להניח שהמנוע יתחמם ו"ייתפס" וכך יהרס. מבחינת עלות, כתוצעה ממנוע גמור הסכום יכול להגיע לאלפי שקלים, תלוי בעיקר בסוג הרכב ועלויות המנוע שלו בתקווה שלא גמרתם עם מנוע שנתפס ונהרס.

הניקוי כולל החלפת:

  • מזרקים 
  • משאבת דלק 
  • מנוע (לעיתים)

האם אפשר לתבוע ואת מי?

למי מבנינו שמצוייד בביטוח חובה, צד ג' או במקיף, תביעת הביטוח תהיה האופציה הראשונית והפשוטה לפחות למחזיקי ביטוח מקיף וזאת מכיוון שתדלוק דלק במקום בנזין עדייו נחשב תאונה ולכן לא אתם תישאו בתוצאות אלא הביטוח.