מהי עריכה ספרותית?

המאמר באדיבות https://www.bethaorchim.com

אם לאחר תקופה ארוכה של כתיבה למגירה החלטתם להוציא לאור את הספר שכתבתם, דעו כי אתם מוכרחים לפנות אל חברת הוצאת ספרים שתסייע לכם בתהליך המרגש הזה. נוסף על תהליכי הפצת הספר לקהל הקוראים, חברת ההוצאה לאור תבצע לספר עריכה מותאמת כדי לשפר אותו כמה שיותר ולהעלות את ההצלחה שלו. תהליך עריכה זה נקרא עריכה ספרותית המהווה את אחד מהשלבים המהותיים ביותר בתהליך הוצאת ספר לאור.

לפני שתיבהלו מהמחשבה כי אנשים אחרים יבצעו שינויים בספר שעמלתם עליו כל כך קשה, כדאי קודם כל להבין את המשמעות של עריכה ספרותית והחשיבות בתהליך זה.

האם יש הבדל בין עריכה ספרותית לעריכה לשונית?

אם תמיד הכרתם את המושג עריכה לשונית ותהיתם האם תהליך עריכה ספרותית קשור לכך, זכרו כי קיים הבדל מהותי בין כל תהליך עריכה שכזה. עריכה ספרותית עוסקת בתהליכי עריכה של תוכן הספר הכולל את הדמויות המופיעות בו ומהות הסיפור, ואילו עריכה לשונית מיועדת לצרכי תיקון ועריכה לשוניים מבחינה תחבירית, שגיאות כתיב, שפה תקינה ונכונה ועוד.

מה החשיבות של עריכה ספרותית?

תהליך העריכה הספרותית כל כך חשוב לצורך הוצאת ספר לאור, כך שגם הסופרים הגדולים והמצליחים ביותר בארץ זקוקים לשירותיו של עורך ספרותי. מטרתה של העריכה הספרותית היא לבחון את איכות הספר שנכתב על ידי הסופר, ולהביא המלצות ונקודות מבט חדשות שיסייעו לאיכותו והצלחתו בקרב קהל הקוראים.

ספר סיפורת כולל מאות דפים, כך שבאופן טבעי עשויות להיות שגיאות קטנות עד מהותיות בתוכן ובעלילה של הסיפור – ולכן תפקידה של העריכה הספרותית היא לגלות שגיאות כאלו ולתקן אותן בהתאם.

כדאי למצוא עורך ספרותי מומלץ שיידע כיצד לבחון את הספר שכתבתם בצורה מקיפה ודקדקנית, ויעניק המלצות מקצועיות בהתאם שיתאימו להשקפת העולם שלכם.