לחגוג כמו הגדולים – אירועי בר מצווה

אירוע בר מצווה הוא מאחד האירועים ביותר משמעותיים שילדים מתבגרים מגיעים אליהם. כשילד הופך לנער, ומגיע לגיל 13, הוא חוגג את היום הזה יחד עם משפחה וחברים מהכיתה ומציין בו את היותו נכנס תחת חיוב של מצוות.

מה מסמל גיל בר מצווה? 

המעבר של ילד מילדות לגיל 13 הוא עניין גדול וחשוב, כך שגם מסיבת יום הולדת או בר מצווה אצל ילדים יהודים שהגיעו לגיל 13 צריכה להיות עניין גדול. עם זאת, הפיכת ספיישל יום הולדת 13 לא חייבת להיות יקרה מידי – זה באמת הדברים הקטנים שזוכרים. 

קיימים רעיונות רבים למסיבות יום הולדת לילדים בגילי 13 ראו דוגמאות כאן, שכן המחשבה על תרבויות מסוימות כגיל בו מתחילה הבגרות, גיל 13, היא תחילתו של מעמדו הרשמי של ילדכם כנער וזהו זמן טוב לחגיגה. עבור ילדים רבים, זו גם השנה בה הם מתחילים בתיכון, ויכולים לבצע דברים אחרים.

מה מיוחד בר מצווה 13? 

אז גיל 13 הוא באמת שנת ציון דרך להרבה ילדים. זה יכול להיות יום ההולדת שחלק מההורים אוהבים לציין בטקס מיוחד; סוג של חניכה, אם תרצו, לבגרות.

מבחינת הבנים, משמעות הדבר יכולה להיות טיול קמפינג ל'גברים בלבד' (למשל) או לבנות, לבלות קצת זמן מיוחד עם אימם או עם נשים אחרות משמעותיות בחייהן גם כן בטיול חביב בחו"ל.

נאום בר מצווה 

מקובל שילד בר המצווה יישא נאום, בין אם בבית הכנסת לאחר קריאת התורה או בקבלת הפנים שלאחר מכן, ראו בקישור. הנאום מורכב לרוב ממחשבה מתוך פרשת השבוע, שהצעיר ישים בדרך כלשהי על חייו שלו. 

מטרת הנאום היא לעודד את ילד בר המצווה במסורת היהודית של שיתוף התורה שלמד עם אחרים. הנאום הוא גם הזדמנות מושלמת, להכריז על פרויקט המצווה ולהודות להורים, משפחה וחברים.

נערים רבים שמגיעים לגיל מצווה (13), לומדים כמה חודשים לפני הגיעם לגיל זה לקרוא בתורה, כך שכשהם יגיעו לבית הכנסת לאחר חגיגת בר המצווה, הם יוכלו גם לקרוא בתורה ולהפגין את כישוריהם בקריאה בפרשת השבוע.