מה רושמים על מצבה?

המזכרת המשמעותית שמייצגת את הנפטר בעולם הזה מבחינה פיסית היא המצבה. מצבה היא בעצם לוח אבן שחקוקות עליו אותיות ומילים. המצבה ניצבת מעל לקבר ומהווה עדות וזיכרון לנפטר שנטמן כאן. בגלל החשיבות הרבה ולמשמעות הרגשית שיש למצבה, אנשים רבים טורחים לחפש מה לרשום על המצבה, כך שהנוסח יהיה מכובד ומרשים, שהוא ייספר על הנפטר וגם יקבל את העולים לקבר בהרגשה נעימה ומנחמת.

המצבה ומה שרושמים עליה

כדי שהמצבה אכן תספר על הנפטר, תכבד את זכרו ותקבל את המבקרים ואת בני המשפחה בחיבוק מנחם, חשוב מאוד לחקוק עליה את המילים הנכונות. מלב לכללים ולנוהג המקובל לגבי מה רושמים על מצבה, יש הרבה מקום לנימה האישית ולאמירה של הנפטר. להלן נפרט מה מקובל לרשום על המצבה.

פרטים אישיים ונתונים אובייקטיביים

בשורה הראשונה רושמים את צמד האותיות פ"נ שמבטאות את הביטוי פה נטמן = כאן נקבר. מתחת לשורה זו רושמים כבר את שמו המלא של הנפטר – שם פרטי ושם משפחה. יש מי שיוסיף גם את שם החיבה שהיה מוכר ושימושי עבור הנפטר וכך היה מוכר בקרב הציבור. כאן כותבי גם את שנת הלידה ושנת הפטירה שלו.

תיאור על פעליו ועשייתו

לאחר שורות אלו מספרים מעט על הנפטר. על העשייה שלו, על הערכים שהנחו אותו בחייו ועוד. יש לזכור כי המצבה היא מקום של אמת, אין כאן מקום לסופרלטיבים ולמילים בומבסטיות שלא מגלמות באמת את דמות הנפטר. אם כי כאן מקובל להתייחס להיבטים שונים לדמותו ולספר על המעלות שלו.

ציטוט נבחר ותנצב"ה לסיום

בשורות האחרונות מקובל להוסיף ציטוט מתאים שמבטא את ערכו של הנפטר, ולאחר מכן מוסיפים את הביטוי תהא נשמתו צרורה בצרור החיים.

 

לקריאה נוספת בנושא, לחץ כאן